Kā es varu nepieļaut vēnu slimību?
Šeit ir vairāk ieteikumu par profilaksi
1 - Vēnu slimības profilakse: vingrinājumi kāju veselības saglabāšanai
Vēnu stāvokli uzlabojoši vingrinājumi palīdz vēnām izpildīt visbūtiskāko uzdevumu – nogādāt asinis atpakaļ sirdī. Mājās vai pat birojā ir iespējami daudzi vingrinājumi:
- asinsrites uzturēšanai;
- kāju lokanības un vēnu elastības saglabāšanai
Vai zinājāt? Pat 10–15 minūtes ilgi ikdienas vingrinājumi var novērst diskomfortu, tūsku, sāpes, kāju sasprindzinājuma vai smaguma sajūtu, kā arī ilgāk saglabāt labu veselību un pašsajūtu.
2 - Vēnu slimības profilakse: profilakses zeķes
Profilakses zeķes ir īpaši ieteicamas visu dienu ilgstoši sēžot, stāvot vai staigājot. Šo zeķu radītais spiediens kājās veicina asinsriti un darbojas pret vēnu iekšējo spiedienu. Tā tiek veicināta asiņu pārsūknēšana atpakaļ uz sirdi.
3 - Vēnu slimības profilakse: ēdiens ar lielu šķiedrvielu saturu
Ir labi zināms, ka ar šķiedrvielām bagāts uzturs palīdz novērst vēnu varikozi. Ja šāds uzturs tiek saņemts pietiekamā daudzumā, tas palīdz novērst aizcietējumus, kas palielina spiedienu vēdera dobumā un var pārslogot venozo sistēmu.
4 – Vēnu slimības profilakse: augļi
Zināms, ka spēcīgi antioksidanti, piemēram, C vitamīns, un bioflavonoīdi, ko satur svaigi augļi, aizsargā asinsvadu sieniņu kolagēna slāni. Kolagēnam ir būtiska nozīme saistībā ar vēnu epitēlija veidošanos un stiprināšanu.
Trombozes profilakse
Tromboze rodas, kad vēnā izveidojas asiņu trombs, kas aizsprosto asinsvadu. Tā galvenokārt rodas kāju vēnās. Pa šiem asinsvadiem asinis no kājām tiek transportētas atpakaļ uz sirdi. To nodrošina mehānisms, kas veiksmīgi nosaukts par muskuļu sūkni – tas, mums staigājot, sasprindzina un atslābina muskuļus.
Var palīdzēt brīvs apģērbs, daudz izdzerta ūdens un fiziska slodze.
Muskuļu sūknis
Ja sēžam vai atguļamies un nepietiekami kustamies, muskuļu sūkņa darbība nav iespējama, tādēļ asiņu kustība atpakaļ uz sirdi vēnās ir daudz lēnāka un var palielināties trombozes risks. Tam iespējams pretoties ar fizisku slodzi.
Vai man ir risks?
Asins trombu veidošanās riska faktori tālu ceļojumu laikā ir:
- iekšķīgi lietojamo kontracepcijas līdzekļu izmantošana;
- onkoloģiska saslimšana;
- nesen veikta operācija;
- liels vecums;
- aptaukošanās;
- smēķēšana;
- sirds mazspēja;
- asins trombi anamnēzē;
- ģenētiska nosliece uz asins trombu veidošanos.
Pieci pirmklasīgi ieteikumi par trombozes profilaksi
Izveidojiet telpu kājām
1 – Profilakses zeķes
Ja ir vēnu slimības, vislabākais profilaktiskais līdzeklis ir kompresijas zeķu valkāšana. Zeķu radītais spiediens kājās veicina asinsriti. Pretojoties vēnu iekšējam spiedienam, šis zeķu radītais spiediens uzlabo asiņu pārsūknēšanu atpakaļ uz sirdi.
2 – Kustīgums
Labākais līdzeklis pret kāju smaguma sajūtu ir fiziska slodze.
Regulāras ilgtošas pozas maiņa vai neilgas pastaigas mazina trombozes risku.
3 - Pēdu un kāju vingrinājumi
Cīnīties ar smaguma sajūtu kājās un uzlabot asinsriti jūs varat pat sēžot, apļojot un cilājot pēdas. Labsajūtu manāmi vairo pat dažas minūtes ilgi regulāri vingrinājumi.
4 - Pietiekams bezalkoholisko dzērienu patēriņš
Regulāra šķidruma uzņemšana samazina asins viskozitāti. Izvairieties no alkoholiskajiem dzērieniem, jo tie atūdeņo organismu.
5 - Ceļojiet ar ērtībām
Izvairieties valkāt cieši piegulošas un kustības ierobežojošas bikses un apavus, kas kājās var traucēt asinsriti.